A kutatók szerint az érszűkületben szenvedő nők állapota a férfiakéhoz képest gyorsabban romlik
A korszerű diagnosztikai technikák igazolták, hogy az alsó végtagi érszűkület ugyanolyan gyakori nőknél, mint férfiaknál, de egy új vizsgálat azt is bizonyította, hogy a súlyos betegség a nőbetegeknél gyorsabban romlik, mint a férfiaknál. A tanulmányt az Amerikai Szívgyógyászok Kollégiumának folyóirata közölte.
Az alsó végtagi vérellátás romlásának közismert tünete az átmeneti sántítás, amikor járás közben az izomzatban fájdalom kezdődik, ezért lassítani, sőt megállni kell, míg a láb kipiheni magát. A városi orvostudomány ezt hívja "kirakattünetnek", mert az utcán járó érbeteg mind gyakrabban megáll a kirakatok előtt, hogy megpihenjen. Az átmeneti sántítást 1831-ben ifj. Jean-Francois Bouley francia állatorvos írta le, aki fölfigyelt arra, hogy Párizs utcáin egy hintót húzó ló egyik hátsó lábára ugyanolyan távolságra mindig sántítani kezd. Kiderült, hogy a ló hasi főverőere elzáródott és az okos lódoktor fölismerte az összefüggést a sántítás és az érelváltozás között.
Korábban azt tartották, hogy ember esetében ez a férfiak betegsége, mert ők dohányoznak és az alsó végtagi érszűkületben a nikotin fontos szerepet játszik. Ma mind több nő is szívja a cigarettát, a vizsgálati módszerek is érzékenyebbé váltak, így kiderült, hogy az érszűkület azonos gyakoriságban fordul elő a nők és a férfiak között. Mary M. McDermott és munkacsoportja 380, alsó végtagi érszűkületben szenvedő nőt és férfit vizsgált négy éven keresztül. A betegek évente mentek ellenőrzésre, ahol kétféle, terheléses mérés történt. Egyik mérés az ilyen panaszok tisztázására közismert hatperces gyaloglás: a páciens saját, megszokott járásütemében megy sík talajon, hat percen keresztül, és a megtett távolságot mérik.
A másik terhelés a négyperces emeletre mászás, ahol a lépcsőzés sebessége számít. A vizsgálat valamennyi résztvevője 59 éves, vagy idősebb volt. A teljesítmény során értékelték az életkort, az esetleges mozgászavart is. Négy év alatt a nők közül a hat percet nehézség nélkül teljesítők száma a felére csökkent. Az is kiderült, hogy szinte egyenletesen romlott a nők mozgásának sebessége a lépcsőzés során a négy esztendei időszak alatt. A kutatók szerint az érszűkületben szenvedő nők állapota a férfiakéhoz képest gyorsabban romlik.
Mindenkire egységesen érvényes életmód tippek természetesen nincsenek, ezért hangsúlyozzuk, hogy bármilyen életmódváltás előtt szükséges a szervezet alapos kivizsgálása és állapotfelmérése, illetve mindenki konzultáljon családorvosával! Az egészségturmix cikkek általános tájékoztató jellegűek, céljuk az egészséges életmód kialakítására való figyelemfelkeltés, nem képezik tudományos szakcikkek tárgyát, és nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt!
A kutatók szerint az érszűkületben szenvedő nők állapota a férfiakéhoz képest gyorsabban romlik